«Чому всі говорять про йогу? Цікаво було б спробувати…». Якщо подібні думки не раз з’являлися у Вашій голові, може вистачить відкладати? Потрібні причини – у Вас вони є! Стаття розкриває лише деякі «плюси» йоги, але, можливо, навіть цього буде достатньо, щоб у Вас з’явився потужний стимул, який допоможе вирішити активні дії!
1. Гнучкий підхід
Одна з очевидних переваг йоги – розвиток гнучкості. Добре розтягнуті еластичні м’язи – це не лише основа гарної постави та легкості ходи. Завдяки регулярним заняттям тіло стане більш слухняним, неприємні або навіть болючі симптоми, які є наслідком м’язових затискачів, відступлять. Не вірите у зв’язок? Недостатня еластичність стегнових м’язових волокон поступово змінює положення щодо один одного кісток стегна та гомілки на неправильне і викликає надмірне навантаження на колінний суглоб. «Затягнутість» підколінних сухожиль веде до того, що природний прогин у поперековому відділі хребта неприродно зменшується, виникає біль у спині.
2. Сильна сторона
Йога сприяє гармонійному розвитку м’язів, вони стають пружними, міцними. Нарощування м’язової тканини в «качалці» також дає збільшення силових можливостей, досить швидко можна досягти вираженого візуального ефекту від занять, проте від цього страждають показники еластичності, тобто дві необхідні та рівноцінні за значенням м’язові характеристики ростуть не паралельно, а одна за рахунок іншої.
3. Як по маслу
Заняття йогою – найкраща розминка для суглобів. Суглобовий хрящ, як губка, вбирає всі необхідні йому поживні речовини тільки в процесі руху, коли відбувається безперервне оновлення суглобової рідини. Якщо хрящ протягом тривалого часу залишається без навантаження, він згодом зношується та оголює прилеглу кістку, а кожен рух віддає болем. Під час практики йоги включаються ті зони хряща, які зазвичай не задіяні у повсякденному житті – це не лише відмінна профілактика дегенеративного артриту, а й своєрідна «лікувальна фізкультура», необхідна для покращення самопочуття людей, у яких хвороба вже розвинулася.
4. Дієта для хребців
Міжхребцеві диски, які виконують роль амортизаторів і захищають хребці від механічних пошкоджень, найчастіше відчувають «голод». Як і суглобам, для повноцінного функціонування їм необхідний рух. При збалансованій практиці асан з великою кількістю прогинів, нахилів та скручування диски отримують необхідну порцію здорових різнобічних навантажень, що запобігає появі міжхребцевих гриж.
5. Пряма відповідь
Йога покращують поставу, а пряма спина, розкриті плечі – це не лише привабливий зовнішній вигляд, а й необхідність хорошого самопочуття. Неправильна постава є наслідком і водночас причиною багатьох проблем з м’язами, суглобами та порушень роботи внутрішніх органів. Сутулячись, тіло пристосовується до дії неприродного навантаження за рахунок випрямлення природних вигинів у шийному та поперековому відділах хребта, що є передумовою для розвитку дегенеративних процесів та болів у головному «опорному стовбурі» тіла
6. Поклик крові
Поєднання асан йоги з техніками дихання прискорює циркуляцію крові і, відповідно, збагачує клітини киснем та поживними речовинами, прискорюючи регенераційні процеси. Кровообіг (особливо у ступнях та кистях) можна покращити за допомогою вправ з йоги на розслаблення. При скручування відбувається відтік венозної крові від внутрішніх органів, а при виході з пози в них надходить свіжа, багата киснем, кров. Перевернуті асани стимулюють рух венозної крові від ніг і тазу до серця, яке перекачує її в легені, де вона знову насичується киснем. Поліпшується не тільки швидкість доставки крові, але і її якість за рахунок підвищення рівня гемоглобіну та кількості еритроцитів, що переносять кисень, та зниження в’язкості крові, що суттєво знижує ризик розвитку небезпечних для життя серцево-судинних захворювань.
7. Міцна опора
Неодноразово доведено, що вправи з вагою зміцнюють кістки та є профілактикою остеопорозу. В основі великої кількості асан лежить підвищення ваги власного тіла. Такі пози, як Собака Мордою Вниз та Собака Мордою Вгору, сприяють зміцненню кісток рук, дуже вразливих до остеопорозних переломів. Також дослідники з Каліфорнійського університету виявили, що практика йоги допомагає збільшити щільність кісткової тканини хребців за рахунок зниження рівня гормону стресу кортизолу (див. пункт 11), який сприяє зменшенню запасів кальцію.
8. Детокс
Скорочення та витягування м’язів, «масаж» внутрішніх органів під час практики, дихальні вправи активують рух лімфи та підвищують опірність організму. Йога – відмінна підтримка для лімфатичної системи у боротьбі з інфекціями, раковими клітинами та токсичними продуктами життєдіяльності клітин.
9. Під контролем
Високий кров’яний тиск – дуже поширена проблема, яка з роками тільки «молодіє» і важко піддається медикаментозному лікуванню. У британському медичному журналі «Ланцет» було опубліковано результати досліджень, у ході яких порівнювали вплив на гіпертоніків Шавасани (пози Мертвця) та звичайного відпочинку на дивані. Через три місяці в «групі Шавасана» систолічний, або «верхній», тиск у середньому впав на 26 одиниць, а діастолічний, або «нижній» – на 15 одиниць, і чим вищим був вихідний рівень тиску, тим вагомішими були результати.
10.Серцеві відносини
Регулярні тренування серця знижують ризик виникнення інфаркту та ефективно долають депресивні стани. Незважаючи на те, що в йозі не ставиться наголос на аеробні навантаження, при динамічній практиці, як, наприклад, аштанга-віньяса йозі, серцевий ритм досягає високої частоти. Однак навіть ті вправи з йоги, при яких частота ударів серця залишається у спокійному діапазоні, покращують кардіоваскулярну функцію. У ході досліджень було встановлено, що практика йоги уповільнює серцевий ритм у стані спокою, збільшує витривалість серцевого м’яза та здатність до максимального споживання кисню під час вправ, що у комплексі означає підвищення аеробних можливостей організму.
11. Тривожні сигнали
Йога знижує рівень кортизолу – «гормону стресу», який викидається в кров наднирниками як відповідь на стресову ситуацію, тимчасово посилює імунну функцію. Якщо ж рівень кортизолу згодом не знижується, імунна система перебуває у небезпеці. Періодичні викиди даного гормону покращують довгострокову пам’ять, проте хронічно високий вміст може призвести до незворотних змін у мозку. Крім того, саме перевищення в організмі кортизолу вважається однією з причин стійкої депресії, остеопорозу (вимиває кальцій та інші мінерали з кісток), підвищеного кров’яного тиску та синдрому інсулінової резистентності. Досліди на щурах показали, що високий рівень кортизолу провокує стан, відомий у наукових колах як «поведінка, спрямована на пошук їжі» (ось він, корінь звички «заїдати стрес»).
12. Вагомі аргументи
Рушайся більше, їж менше – ось девіз усіх, хто хоче схуднути. Йога принесе очевидну користь борцям із зайвою вагою з будь-якої точки зору. Регулярна практика – це спалювання надлишку калорій, «підтягування» проблемних ділянок, а емоційна та духовна рівновага, що дає йога, дозволяють розібратися з проблемою надлишку ваги та переїдання на глибшому рівні. Багато хто з йогов початківців відзначає зміни у поглядах на харчування – ставлення до споживання їжі стає більш усвідомленим.
13. Системний підхід
Йога вчить розслаблятися, дихати спокійніше та жити справжнім. Це стає можливим за рахунок зниження активності симпатичного відділу нервової системи (відповідального за реакцію «борись або біжи») та посилення тонусу парасимпатичного відділу. Парасимпатична нервова система відповідає за відновлення сил і відпочинок, під її впливом уповільнюється дихання, зменшується частота серцевих скорочень, знижується кров’яний тиск, збільшується приплив крові до кишечника та репродуктивних органів, у поєднанні формуючи «відповідну реакцію релаксації» (термін доктора Герберта Бенсона).
14. Сьоме почуття
Регулярна практика йоги розвиває пропріоцепцію (відчуття власного тіла та положення його частин щодо один одного), а також почуття балансу та рівноваги. У людей з порушеною пропріоцепцією, як правило, погана постава та погана координація рухів, внаслідок чого може з’явитися ціла низка порушень, у тому числі проблеми з колінами та спиною. Здатність тримати рівновагу, яка захищає нас від падінь, особливо актуальна для людей похилого віку, оскільки дозволяє їм якомога довше зберігати працездатність і почуватися молодими.
15. Солодке життя
Практика йоги знижує рівень цукру та ЛНП («поганого») холестерину в крові та збільшує вміст ЛВП («хорошого») холестерину. У ході спостережень за хворими на діабет було встановлено, що йога надає лікувальний вплив на діабетиків відразу в декількох напрямках: за рахунок нормалізації рівня кортизолу та адреналіну, стимуляції втрати ваги та підвищення сприйнятливості до інсуліну. Заняття йогою допомагають знизити вміст цукру в крові, що, своєю чергою, зменшує ризик виникнення таких діабетичних ускладнень як серцевий напад, зупинка роботи нирок та сліпота.
16. Висока напруга
Ви ніколи не ловили себе на мимовільному повторенні зайвих рухів, на кшталт тертя обличчя перед комп’ютером, постійної виправлення одягу або «мертвого захоплення» телефону під час розмови? Подібні автоматичні дії свідчать про хронічну напругу, м’язове виснаження і ведуть до наростання неприємних відчуттів у кистях рук, плечах, шиї та обличчі, що, зрозуміло, лише посилює стрес та погіршує настрій. Практикуючи йогу, Ви починаєте помічати, де у Вас накопичується напруга, навчайтеся «налаштовуватися» на проблемні зони та розслабляти їх.
17. Пігулка від стресу
Йога може стати притулком від стресу у повсякденному житті. Відновлюючі асани, йога-нідра (глибоке розслаблення), Шавасана, пранаяма та медитація – окремо й у комплексі сприяють розвитку Пратьяхары, тобто. зверненості всередину себе, що дає відпочинок нервовій системі. Також згідно з дослідженнями, йога позитивно впливає на якість сну, збільшуючи запас бадьорості та енергії.
18. Абсолютний імунітет
Науково підтверджено, що медитація благотворно впливає на імунну систему, у разі необхідності її активуючи (наприклад, стимулюючи виробництво антитіл при введенні вакцини), або, навпаки, пригнічуючи (наприклад, при псоріазі та інших аутоімунних захворюваннях, спричинених агресивністю імунітету).
19. Легке дихання
Йоги, як правило, дихають повільніше та глибше, ніж інші люди. Такий вид дихання вважається найбільш ефективним і надає заспокійливу дію на організм. У журналі «Ланцет» було опубліковано результати дослідження, під час якого пацієнти з дихальними проблемами, спричиненими хронічною серцевою недостатністю, застосовували йогічні техніки повного дихання. Через місяць спостережень дихальний ритм у них знизився в середньому із 13,4 до 7,6 циклів дихання за хвилину. Також було відзначено покращення показників фізичної працездатності та насиченості крові киснем. Йога позитивно впливає і на інші параметри легеневої активності, включаючи в роботу максимальний обсяг легень та ефективність видиху.
20. Центр управління
Деякі йоги мають разючу здатність контролювати власне тіло. Цікаво, що більшість їх унікальних навичок безпосередньо пов’язані з тренуванням можливостей нервової системи. Вчені обстежили йогів, які демонстрували справжні дива: за власним бажанням змінювали серцевий ритм, генерували певні мозкові хвилі та підвищували температуру рук. Якщо науково підтверджені наступні результати, то проявивши трохи терпіння та наполегливості, Ви зможете навчитися самотужки боротися з безсонням та посилювати приплив крові в область тазу, якщо ставите собі за мету завагітніти.
21. Транзитна зона
Виразка, синдром подразненого кишечника, запор – часто саме стрес викликає загострення цих хвороб, а як згадувалося вище, йога за тисячоліття розвитку нагромадила цілу низку ефективних способів боротьби зі стресом. Оскільки рухова активність прискорює транзит відходів травлення та продуктів розпаду в кишечнику, йога, як і інші види фізичних вправ, вирішує проблему запорів та, відповідно, зменшує ризик раку товстої кишки. Фахівці з йоги також наполягають на високій ефективності скручування як допоміжний засіб для виведення шлаків, хоча наукового підтвердження цьому немає.
22. Щасливі думки
Практика йоги служить добрим засобом від депресії. Вона веде до збільшення рівня серотоніну та зменшення рівня МАО (ферменту, що руйнує нейротрансмітери) та кортизолу. Доктор Річард Девідсон з Університету Вісконсіна встановив, що під час медитації підвищується активність у лівій передфронтальній ділянці кори головного мозку, яка відповідає за добрі емоції та покращення функції імунної системи. Люди з великим досвідом медитації ця активність більш виражена.
23. Спокій розуму
Відповідно до «Йога-сутра» Патанджалі йога ефективно бореться з коливанням свідомості. Іншими словами, вона звільняє нас із замкнутого кола жалю, образ, бажань, страхів, які постійно турбують наш розум і викликають стрес. А оскільки стрес розглядається як один з головних факторів розвитку багатьох проблем зі здоров’ям (від мігрені та безсоння до розсіяного склерозу, гіпертонії та екземи), навчившись заспокоювати свій розум, ми підвищуємо шанси прожити довге і щасливе життя.
Як показали дослідження, практика асан та медитація, що застосовується паралельно зі звичним лікуванням, зменшують больові симптоми при артриті, проблемах зі спиною, фіброміалгії, синдромі зап’ястного каналу та інших хронічних захворюваннях. У міру заспокоєння болю піднімається настрій, виникає інтерес до життя, знижується потреба в ліках.
25. Здоровий запал
Йога допомагає змінити життя. І, мабуть, це найсильніша її сторона. Тапас у перекладі з санскриту означає «жар»: це внутрішній вогонь, в якому ми черпаємо сили та натхнення для розвитку практики і який розпалюється сильніше завдяки регулярним заняттям. Тапас спонукає нас долати інерцію у всіх сферах життя та змінювати звички на здорові. Без особливих зусиль над собою людина переходить на правильне харчування, починає приділяти більше часу фізичній активності і згодом усвідомлює, що шкідливі звички не дають колишнього задоволення, зникає залежність.
26. Життя без дози
Якщо Ваша домашня аптечка більше схожа на повноцінний склад лікарських препаратів, це означає, що саме час вирушати на йогу. У ході досліджень пацієнтів з астмою, гіпертонією, діабетом другого типу та обсесивно-компульсивним неврозом було доведено, що йога може допомогти знизити дозування медикаментів, а в деяких випадках взагалі від них відмовитися.
27. Перезавантаження
Чим глибше усвідомлення, тим простіше людині відстежити деструктивні емоції (гнів, наприклад) і позбутися їх. Наука підтверджує, що хронічний гнів та ворожий настрій щодо світу та інших людей безпосередньо пов’язані з виникненням інфарктів, а також з діабетом, підвищенням рівня холестерину та тягою до куріння. Йога зцілює від гніву, заспокоює розум та нервову систему. Вона вчить нас не втягуватись у драму повсякденності і не втрачати внутрішню рівновагу через неприємності, неминучі в житті. У людей з’являється вміння приймати найбільш правильне та раціональне рішення максимально швидко, не відволікаючись на різні фактори сумнівної ваги.
28. Знак зверху
Багато хто з нас страждає від невпевненості в собі. За спроби подолати цю проблему з «допомогою» переїдання, понаднормової роботи та безладного сексу ми платимо здоров’ям: фізичним, ментальним та духовним. Йога допомагає нам усвідомити спочатку на рівні невизначених припущень, а потім чітко зрозуміти свою значущість у світі: згідно з філософськими твердженнями йоги, кожен з нас є маніфестацією Божественного. Регулярна практика з метою самопізнання відкриває людині очі на нові грані в собі, збагачує життя почуттями любові до ближнього, вдячності та всепрощення.
29. Мирне існування
Хоча в сучасному егоїстичному світі і пропагується прагнення незалежності, лише невелика частина людей може бути щасливими на самоті. Більшість прагне любові, емоційної підтримки та відчуття «потрібності». Регулярна практика йоги розвиває доброзичливість, співчуття та вчить ставитись до всіх людей як до членів однієї великої родини. Принципи заподіяння шкоди, правдивості та помірності в особистих потребах, властиві йозі, допоможуть Вам налагодити стосунки з оточуючими.
30. Мозковий штурм
Згідно з дослідженнями, регулярна практика йоги покращує концентрацію, внутрішню зібраність, час реакції, пам’ять і показники IQ. Є свідчення, що люди, які займаються медитативними техніками, швидше знаходять вирішення життєвих завдань, краще засвоюють та зберігають у пам’яті інформацію.
31. Чистий звук
Крім асан, пранаями та медитації в арсеналі йоги є ще багато ефективних методик і засобів лікування. Наприклад, начитка мантр. Під час цієї практики видих подовжується і в роботу включається парасимпатична нервова система. Груповий спів мантр дає потужний фізичний та емоційний заряд.
32. Все в наших силах
Традиційна західна медицина виключає роль пацієнта у лікуванні, повністю покладаючись на кваліфікацію та досвід лікаря. Йога цінує особисту ініціативу. Вона лише забезпечує нас інструментами для зцілення, а результат залежить виключно від бажання та наполегливості самої людини. Буває, самопочуття покращується вже після першого заняття, тому головне для досягнення мети – це відповідальне ставлення до практики та свого здоров’я.
33. Побачити невидиме
Споглядаючи внутрішнім поглядом якийсь образ, можна наштовхнути тіло певні зміни. Наукові дослідження підтверджують: спрямована візуалізація зменшує післяопераційний біль, скорочує частоту та силу нападів мігрені, покращує якість життя хворих на рак та СНІД.
34. Лічильник карми
Карма-йога (служіння іншим) – невід’ємна частина філософії та практики йоги. Здавалося б, використовувати час та енергію на задоволення власних потреб – найефективніше застосування своїх ресурсів, проте факти свідчать, що допомагаючи іншим, ми зміцнюємо своє здоров’я. Вчені університету штату Мічиган встановили, що волонтерська робота протягом години на тиждень утричі збільшує шанси похилого віку прожити на кілька років більше відведеного йому часу. Карма-йога наділяє життя змістом, а власні проблеми втрачають свою значущість на фоні чужих бід.
35. Разом назавжди
Вивчаючи цей список, Ви напевно звернули увагу на тісний зв’язок між окремими пунктами. І в йозі, і в організмі людини все взаємопов’язано. Розправ спину – і змінюється дихання. Зміни інтенсивність чи глибину дихання – і відбуваються зміни у роботі нервової системи. Взаємозалежність між окремими частинами одного цілого становить основу принципів та методів йоги. Йога приводить у дію багато механізмів, що доповнюють та підсилюють один одного. Холістичний підхід і синергетика – ось основа зцілювальної сили йоги.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.