Yoga (йога) – практика для розуму та тіла, яка не тільки здатна знижувати стрес та підвищувати загальний добробут людини, вона також пропонує великі переваги для фізичного здоров’я, тому може успішно змагатися з іншими формами фізичних вправ.
Поліпшується функція мозку.
Усього 20 хвилин хатха-йоги можуть покращити когнітивні функції, підвищуючи увагу та робочу пам’ять. У дослідженні вчених Університету штату Іллінойс «піддослідні» показали значні успіхи у вирішенні тестів на функціонування мозку після йоги порівняно з результатами після 20 хвилин енергійних аеробних вправ.
Нейтралізується стрес.
За даними дослідження, проведеного в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, здатність йоги блокувати стрес може відбуватися завдяки пригнічувальній дії йоги на білки, які відповідають за фізичну складову роздратування.
Змінюється експресія генів.
Невелике дослідження норвезьких вчених показало, що багато переваг йоги для здоров’я може виходити з її здатності змінювати експресію генів в імунних клітинах (регуляція генної експресії дозволяє клітинам контролювати свою структуру та функцію, це основа диференціювання клітин).
Підвищується гнучкість.
Нещодавнє дослідження Університету штату Колорадо виявило, що бікрам йога – вид йоги, в якій серія з 26 поз виконуються протягом 90 хвилин у спекотному приміщенні – дає видиме збільшення гнучкості у плечах, попереку та підколінних сухожиллях порівняно з контрольною групою.
Знижується кров’яний тиск.
Люди з легкою та помірною гіпертензією (гіпертонією) можуть також отримати користь з практики йоги: дослідження від Університету штату Пенсільванія показало, що йога дійсно може допомогти знизити рівень артеріального тиску. Дослідники практично довели, що у людей, які практикували йогу, зниження кров’яного тиску було відчутнішим, ніж у тих, хто брав участь у комплексній програмі «ходьба/харчування/вага».
Підвищується життєва ємність легень.
Невелике дослідження, проведене в Ball State University, свідчить, що заняття хатха-йогою протягом 15 тижнів може значно збільшити життєву ємність легень (максимальна кількість повітря, що видихається після глибокого вдиху). Життєва ємність легень – важливий показник, який дозволяє судити про рухливість грудної клітки та легень.
Поліпшується сексуальна функція.
Гарвардське дослідження 2009 року, опубліковане в журналі Sexual Medicine, продемонструвало, що йога може підвищити збудження та бажання, покращити оргазм та загальне сексуальне задоволення у жінок. Йога може також покращити сексуальне життя жінок, допомагаючи їм краще пізнати власне тіло – згідно з оглядом досліджень, опублікованим у Journal of Sex and Marital Therapy.
Зменшується хронічний біль у шиї.
Німецьке дослідження, опубліковане в The Journal of Pain, показало, що чотири тижні практики айенгар йоги (вид хатха-йоги, яка наголошує на правильне вирівнювання та використання реквізиту) допомогли зменшити інтенсивність больових відчуттів у дорослих, які страждають від хронічного болю в шиї.
Знижується тривожність.
У 2010 році дослідження університету Бостона показало, що заняття йогою протягом 12 тижнів можуть ефективно знизити занепокоєння і збільшують концентрацію особливих речовин у мозку, низький рівень яких пов’язаний з депресією та тривожними розладами.
Звільнення від хронічного болю в спині.
Дослідники Університету Західної Віргінії вважають айенгар йогу більш ефективним засобом для зменшення хронічного болю у спині та покращення настрою, ніж стандартне медичне лікування.
Стабілізується рівень цукру в крові у людей із діабетом.
Додавання йоги до типової схеми лікування діабету може прискорити стабілізацію рівня цукру в крові, відповідно до дослідження Diabetes Care 2011 року. Reuters повідомило, що лише за три місяці йоги на додачу до рекомендацій лікарів для діабетиків вдалося зафіксувати зниження індексу маси тіла, а також відсутність підвищення рівня цукру в крові.
Поліпшення почуття рівноваги.
Спостереження за практикою програми йоги для людей похилого віку встановили, що йога тренує почуття рівноваги і допомагає запобігти падінням у жінок старше 65 років (за даними дослідження Temple University у 2008 році).
Сильніші кістки.
Експериментальне дослідження д-ра Лорен Фішман 2009 показало, що заняття йогою можуть поліпшити щільність кісткової тканини у людей похилого віку.
У контрольної групи було проведено сканування щільності кісткової тканини, після чого половина групи «піддослідних» 2 роки займалася йогою, і далі було зроблено повторне сканування. Результати були такими, що у тих, хто практикував йогу, щільність не лише не знизилася, а й навіть зросла порівняно з другою половиною людей.
Здорова вага.
Вчені з Дослідницького центру раку Фреда Хатчінсона в Сіетлі виявили зв’язок між регулярною практикою йоги та зниженням ваги (або принаймні утриманням його на постійному рівні), спостерігаючи за 15 000 здорових людей середнього віку. Ті з практикуючих йогу, які мали надмірну вагу, втратили за період дослідження близько п’яти фунтів (2,25 кг), тоді як ті, хто не займався ніяким спортом, набрали в середньому по 14 фунтів (6,35 кг).
Знижується ризик серцевих захворювань.
Як складова здорового способу життя, йога може сприяти боротьбі з факторами ризику серцево-судинних захворювань, такими як високий кров’яний тиск, підвищений рівень холестерину та цукру в крові – за даними Harvard Health Publications.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.