Сучасне метушливе життя схоже на гонку на випередження, тому і не дивно, що стрес став однією з найпоширеніших проблем. Жонглюючи між особистим і професійним життям, ми відчуваємо постійне хвилювання. Нав’язливе бажання «все встигнути» здебільшого супроводжується стресом і тривогою. Навіть звичайні проблеми зі здоров’ям або напруга на роботі можуть активувати тривожну кнопку. Ми всі усвідомлюємо, що в такій ситуації потрібно розслабитися, але ми також розуміємо, що це легше сказати, ніж зробити.
Стрес – це стан хвилювання, який може в кінцевому підсумку вплинути на все, від наших щоденних рішень до нашого здоров’я. Будучи тісно пов’язаним з багатьма захворюваннями, такими як гіпертонія, діабет, хвороби серця та рак, він також призводить до дисбалансу Вати, Пітти та Капхи в організмі.
Щоб заспокоїти свій розум, люди вживають різні ліки та пробують методи медитації. Але існують деякі натуральні рослини, які ви можете використати для боротьби зі стресом і тривожністю в повсякденному житті. Відомо, що аюрведичні трави захищають від хвороб природним і здоровим способом. Нижче наведено деякі з них, що можуть допомогти вам розслабити розум і тіло, а також позбавити вас від стресу. Крім того, вони є безпечними, натуральними і рідко мають побічні ефекти.
Брахмі (Bacopa monieri) є основною травою в аюрведичній медицині та добре відома як трава для зниження стресу. Брахмі має адаптогенні властивості, що означає, що вона може допомогти покращити здатність вашого організму справлятися з потрясіннями та тривогою. Знижує рівень гормону стресу і підвищує концентрацію. З листя брахмі можна приготувати чай, який допоможе заспокоїтися.
Брахмі протягом тривалого часу використовувався аюрведичними лікарями для покращення пам’яті та мозкової діяльності, зменшення тривожності та вирішення інших проблем зі здоров’ям. Деякі дослідження показують, що Брахмі може підвищити функцію мозку, покращити темпи навчання, уваги, пам’яті та обробки інформації, а також зменшити симптоми синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю, такі як неуважність, імпульсивність, поганий самоконтроль і неспокій. Крім того, це потужний антиоксидант, який може бути корисним при лікуванні інших хронічних захворювань.
Брахмі має сильні протизапальні властивості, які настільки ж ефективні, як і звичайні нестероїдні протизапальні засоби.
Вживання чаю Брінгарадж (eclipta prostrata, eclipta erecta (лат.), false daisy (англ.), karisalankanni (інд.)) заспокоює розум і розслабляє тіло, сприяє міцному сну та полегшує головний біль. Сполуки, знайдені в цій траві, можуть активізувати мозок, посилюючи кровообіг, що в кінцевому підсумку допомагає підтримати нервову систему. Ви також можете використовувати олію Брінградж для масажу шкіри голови, що також матиме заспокійливу дію.
Nardostachys jatamansi – трав’яна рослина проти стресу та втоми підродини валеріанових. Також відома як індійська валеріана або Tagar.
З давніх часів Джатамансі використовувалася індусами для приготування ліків. Лікувальні властивості кореня були задокументовані у давніх аюрведичних текстах. Приймати порошок з кореня Джатамансі рекомендується для боротьби зі стресом та безсонням. Також відомо, що він покращує пам’ять та лікує психічну нестабільність. Коріння цієї трави має терапевтичний вплив, зберігаючи тіло та розум вільними від токсинів і блоків, а також дає відчуття стабільності. Споживання 1 столової ложки порошку Jatamasi, змішаного з ½ чайної ложки Hing і дрібкою Loha bhasma, як відомо, лікує меланхолійну депресію.
Ashwagandha – природний адаптоген та антидепресант. Ашвагандха (withania somnifera, витання снодійна або зимова вишня) – потужна трава, що омолоджує, використовується для приготування аюрведичних ліків протягом останніх 2000 років. Відповідно до дослідження, опублікованого в Індійському журналі психологічної медицини, ашваганда може допомогти знизити рівень кортизолу в організмі, що є основним гормоном стресу. Регулярний прийом ашвагандхи може допомогти впоратися з проблемами стресу, тривоги, депресії та поганого сну. Також сприяє відновленню сну та балансує енергію в організмі, підвищує витривалість. Вживання щоденно дози 1-2 чайних ложок порошку сухого кореня ашвагандхи, зменшує стрес і занепокоєння.
Корінь вача (аїр звичайний, аїр болотний, аїр тростинний, ірний корінь, лат. acorus calamus) має відновлювальну силу при різних психічних розладах. Корінь аїру має заспокійливу дію, та виступає як тонізуючий засіб при пригніченні центральної нервової системи. Вплив аїру болотного на нервову систему зумовлений присутністю в ньому α- та β-азарону. Його заспокійливі властивості допоможуть краще спати та заспокоять тривогу. Приймати по 1 чайній ложці порошку Вача, запиваючи водою, через годину-дві після їжі.
Ефективність впливу на організм відрізняється, так як залежить залежно від індивідуальних особливостей організму та багатьох факторів: дотримання призначеної дієти, режим відпочинку, обсяги фізичних та психічних навантажень.