Йога починається з очищення тіла, усієї біологічної системи. Для досягнення цієї мети використовуються методи Шаткарми або шість груп очисних практик: Дхауті, Басті, Неті, Тратак, Наулі та Капалабхаті.
Шаткарми – це дуже точна та систематична наука. “Шат” – “шість” і “Карма” означає “дія”.
Практики Шаткарми очищають не тільки фізичне тіло, але й впливають на його тонкі компоненти, забезпечуючи безпечне та успішне просування духовним шляхом. Тому, якщо спочатку ви захопилися асанами, пранаяма або медитаціями, дуже скоро ви зрозумієте, що без внутрішнього очищення ви не зможете піти далеко. Не дивно, що йоги, які досягли досконалості, ставляться до практики з великою повагою. Шаткарми навіть використовуються в Аюрведі, щоб збалансувати три соки або доші в організмі: Капха (слиз), Пітта (жовч) та Вату (вітер). Відповідно до аюрведи та йоги, дисбаланс із соків призводить до слабкості та хвороб.
У сучасному світі у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища, неправильного харчування та шкідливих звичок, не кожна дитина і, звичайно, не кожна доросла може назвати себе здоровою. Ми самі створюємо наші хвороби, і тільки ми можемо зрозуміти нашу природу, вилікувати і захистити себе. Тому пропонуємо прості, але ефективні основні прийоми, які мають бути розглянуті не лише як гігієнічний курс лікування, а й як практики, що стимулюють нервові закінчення та мозкові центри. Такі вправи не лише зможуть очистити організм і принести гармонію, а й допоможуть відчувати, поглибити розуміння та дізнатися, як працюють внутрішні системи.
Неті – носова гігієна. У сучасному світі, повному забруднень, алергенів та пилу, важливо тримати носові проходи чистими та здоровими. Не дивно, адже наші ніздрі знаходяться під величезною напругою, і кількість людей, які страждають на різні форми закладеності носа і дихальних шляхів, постійно збільшується. Насамперед «Джала-неті» – промивання носа підсоленою водою. Найбільш популярна техніка Шаткарм, яка рекомендується (особливо у зимовий період) для частого використання.
Тратака – це потужна практика, яка означає “уважно дивитися в одну точку”. Існує дві форми практики. Однією з них є “бахіранга” або зовнішня Тратака – дивлячись на об’єкт або символ, “антаранга” або Внутрішня Тратака – чітка та стабільна внутрішня візуалізація об’єкта. Метою є фокусування очей на зовнішньому об’єкті, щоб пробудити внутрішнє бачення та зробити його стійким, зупиняючи рух очей. Найчастіше використовується полум’я свічки.
Капалабхаті. “Капал” означає “череп” або “лоб”. “Бхатіа” означає “світло” або “блиск”, а також “сприйняття” і “знання”. Капалабхаті – це техніка дихальних вправ (пранаям), що бадьорять мозок і будить дрімаючі центри, відповідальні за тонке сприйняття, своєрідний «масаж мозку».
Дхауті – спосіб, призначений для очищення області живота, безпосередньо – травної системи. Серед них найважливіший Агнісара-дхауті – очисне дихання для покращення травлення, а також Вама-дхауті – йогічна блювота. Агнісара-крію багато серйозних практикуючих йогів роблять щодня (це всього 5-10 хвилин). У особливих випадках пропонується також Шанкх-Пракшалана крія («Жест раковини») – досить складна чистка, що вимагає точного виконання і деякої рішучості і робиться всього 1-3 рази на рік.
Наулі – потужніша техніка, ніж Агнісара-дхауті, і важливіша. Потребує деякого часу для освоєння, оскільки необхідно встановити повний контроль над м’язами живота, якими незвичайно керувати. При правильному виконанні практика дає потужний оздоровчий ефект лише за 1–2 хвилини.
Басті – техніки очищення товстої кишки – насамперед це йогічні клізми (медова, кавова тощо). Робляться непостійно, а за станом здоров’я 1-2 рази на сезон для очищення.
Наслідки Шаткарми можна підсумовувати двома словами – очищення та оновлення. Коли різні системи організму очищені від токсинів, в енергетичних каналах (наді) створюється гармонія, загальний результат полягає в тому, що енергія може вільно протікати через тіло, таким чином, забезпечуючи емоційне очищення та баланс, мозок працює набагато ефективніше. Ці, здавалося б, банальні процедури були розроблені йогами і для йогів, і, зрештою, практики дають не тільки здоровіше тіло. Вони прискорюють весь процес йоги як цілісної науки здоров’я та самопізнання.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.