У кожної жінки раз на місяць різко псується настрій, вона стає імпульсивною, емоційно нестабільною, впадає в депресії, швидко втомлюється, відчуває сонливість, слабкість та головний біль. За статистикою, 75% жінок репродуктивного віку стикаються з ПМС.
Для полегшення перебігу передменструального синдрому вживають вітаміни та мінерали, такі як кальцій, вітамін В6 та магній. Жінкам, які відчувають психологічні симптоми ПМС, необхідні глибше самопізнання та соціальна підтримка, щоб упоратися зі змінами настрою та поведінки. Дієта та спеціальні вправи також сприяють лікуванню.
Йога допомагає зменшити фізичний та психологічний дискомфорт, який спричинений передменстуральним синдромом. Регулярні вправи полегшують спазми, знімають набряки, покращують настрій, допомагають тілу та розуму адаптуватися до стресу. Займаючись йогою у період необхідно враховувати інтенсивність навантаження і специфіку вправ. Живіт повинен залишатися м’яким та неактивним під час усієї практики, не варто також виконувати повороти та перевернуті позиції.
У 1980 році Гай Абрахам, акушер-гінеколог із Лос-Анджелеса, розділив симптоми ПМС на чотири типи:
Тип А — тривога, що супроводжується дратівливістю, зміною настрою та головними болями;
Тип С — пристрасть до їжі, особливо солодкого, втома та головний біль;
Тип D — депресія, іноді втрата пам’яті;
Тип H — затримка води, збільшення маси тіла, грудей та їх чутливість.
Доктор Сьюзен Ларк з PMS Self-Help Center, штат Каліфорнія, розробила певну модель лікування йогою на основі вищевказаних типів. Отже, кожному типу відповідають свої асани. Так для жінок із симптомами типу А слід виконувати позу дитини (Баласана), крокодила (Макарасана) та позу мертвого (Шавасана). Усі три пози спрямовані на розслаблення тіла та звільнення розуму від негативних думок. Вправи легкі у виконанні, їх можна практикувати самостійно під приємну музику.
Під час ПМС багато жінок відчувають потяг до солодкого. Організм потребує більше глюкози. Шоколад містить магній, який зменшує менструальні спазми та допомагає нормалізувати метаболізм глюкози. Втома та сонливість, яка характерна для типу С, зазвичай викликана вживанням солодощів. У йозі є дві асани, які стимулюють приплив крові до черевної та тазової областей та сприяють нормалізації метаболізму цукру – це поза лука (Дханурасана) та мосту (Сета Бандха сарвангасана).
Жінкам типу D підійде поза лука (Дханурасана), яка піднімає настрій і має омолоджуючий ефект, а також поза собаки мордою вгору (Урдхва мукха Шванасана).
Поліпшити стан при синдромах типу H, допоможуть делікатні вправи, такі, як кут в положені сидячи (Упавішта Конасана) і поза плуга (Халасана). Асани знімають набряки шляхом відкриття та активізації всієї тазової області. Перенесення ваги компенсує ефект здуття живота та затримки рідини у ногах, ступнях. Поза плуга зменшує набряки, стимулюючи кровообіг у перевернутому положенні.
Жінки можуть відчувати комбінацію симптомів, що змінюються щомісяця. Хоча ПМС впливає на більшість жінок, лікарі не знають точно, чим він викликаний. Зазвичай причиною називають порушення гормонального балансу, але відчувати ПМС можуть жінки з нормальним рівнем гормонів. Деякі дослідження показують, що схильність до ПМС є генетичною.
Єдине, з чим погоджуються всі лікарі, це те, що на синдром впливає спосіб життя. Стрес на роботі або у відносинах, погане харчування, відсутність фізичних вправ можуть посилити симптоми та погіршити фізичний та психологічний стан. Йога — один з найкращих природних та нешкідливих методів у боротьбі з ПМС. Постійна практика полегшить перенесення синдрому та покращить самопочуття.
Конференція “Жіноче здоров’я. Чому виникають проблеми та як їх вирішити?”
У цьому відео тему жіночого здоров’я топові фахівці розкрили з погляду різних сфер, таких як йога, інтимний фітнес, аюрведа, гінекологія та сучасна медицина.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.