Взимку наше здоров’я стає особливо крихким, тому що часта зміна погоди, висока ймовірність переохолодження, виснаження запасів енергії та корисних речовин в організмі сприяють зниженню опірності захворюванням.
Саме на лютий зазвичай припадає друга хвиля грипу і практично у всіх нас спостерігаються симптоми авітамінозу: постійне відчуття втоми, швидка стомлюваність, млявість, сонливість, розсіяність та дратівливість.
Наприкінці зими та ранньою весною організм слабшає, проявляються порушення та збої його функцій, оскільки запаси вітамінів та мікроелементів, придбані влітку та восени, добігають кінця, а заповнити дефіцит виявляється непросто.
Овочі та фрукти, що пролежали всю зиму (причому не завжди у приміщеннях з правильними умовами зберігання), згодом втрачають свої корисні компоненти. Особливо погано зберігається вітамін С – наприклад, навесні в яблуках на 50% менше цього вітаміну, ніж восени після збирання.
Також час нещадний і до таких необхідних вітамінів як В9 і В6 – виходить, щоб організм не відчував нестачі, взимку потрібно з’їдати втричі більше багатих на них фруктів та овочів, ніж в осінній період. Приблизно так само справи і з іншими важливими мікроелементами і вітамінами, які не накопичуються на користь і повинні постійно поповнюватися.
Саме час звернути увагу на таке багате джерело корисних речовин, як сухофрукти. При правильному сушінні фруктів хорошої якості більшість цінних речовин зберігається.
Сушена журавлина відрізняється високим вмістом вітаміну С (стільки ж, скільки в цитрусових і садових суницях). Крім того, ягоди журавлини містять вітаміни B1, B2, B5, B6, вітамін РР, Е, K1.
Екзотичний фізаліс відомий як чудовий натуральний замінник полівітамінних препаратів: включаючи ці плоди у своє харчування, ви отримуєте гарну порцію вітамінів A, B1, B2, B6, B12. В12 цього списку особливо важливий для вегетаріанців, у яких традиційно спостерігається дефіцит цього вітаміну через специфіку харчування.
Сушені абрикоси містять вітаміни В1, В2, В15, Р, РР, велику кількість каротину, калій, залізо.
Сушений виноград (родзинки) має у своєму складі багато бору, марганцю, а також калій, магній та залізо, плюс вітаміни В1, В2 та В5.
(Всього 50 г кураги або родзинок задовольняють добову потребу людини в калії)
Сушені фініки – чудовий десерт завдяки високому вмісту цукру, а ще в них є багато різних вітамінів, особливо В5. З мікро- та макроелементів у них містяться калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, сірка, залізо, мідь, марганець, а також понад 20 видів різних важливих амінокислот, не властивих іншим сухофруктам.
Сушений інжир – джерело стимулюючих травлення ферментів, крім того, у ньому багато калію, кальцію, а заліза навіть більше, ніж у яблуках, тому інжир часто «приписують» хворим на залізодефіцитну анемію.
Користь чорносливу, інжиру, фініків також пояснюється високим вмістом цінних харчових волокон, які допомагають налагодити роботу шлунково-кишкового тракту. Крім того, чорнослив багатий на органічні кислоти, що підвищують кислотність кишечника і вбивають патогенні мікроорганізми.
Сьогодні досить складно знайти «правильні» сухофрукти – щоб надати їм гарного зовнішнього вигляду та м’якості, виробники вимочують їх у спеціальних розчинах, які містять шкідливі речовини. Такі сухофрукти не тільки не приносять користі, але і при постійному вживанні можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю, особливо це стосується дітей.
Тому краще віддавати перевагу непривабливим сушеним фруктам, а ще краще купити органічні сухофрукти від перевіреного виробника і насолоджуватися прекрасним смаком не побоюючись!
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.