Зернові культури – основне джерело вуглеводів, рослинного білка, цінних мінералів та вітамінів. Список круп, які потрібно вживати в їжу, набагато ширший за звичні “вівсянка-рис-гречка”.
Хочемо нагадати вам про п’ять різновидів зерна, які сьогодні незаслужено забуті багатьма. Їх мало хто вживає в їжу, а тим часом вони дуже смачні та корисні!
Амарант
Амарант, який ще називають «золото інків» – дуже давня зернова культура, одна з найцінніших у світі. У давнину для жителів Південної Америки амарант служив другим хлібом після кукурудзи. У насінні амаранту міститься величезна кількість заліза, магнію, кальцію, цинку, а також фолієва кислота, вітаміни А, Е, С, РР, вітаміни групи В, лізин і збалансований білок, який легко засвоюється. Насіння амаранту містить більше кальцію, ніж молоко, більше заліза, ніж шпинат, більше клітковини, ніж овес.
Крім великого вмісту вітамінів та мінералів, містить сквален, речовину, яка збагачує організм киснем, омолоджує його, запобігає утворенню та зростанню ракових клітин. Амарант – унікальне джерело антиоксидантів, що має збалансований склад амінокислот, а за кількістю якісного білка перевищує молоко та сою.
Спельта
Спельта (полба) – це напівдикий сорт пшениці, цілком самостійний сорт, група видів пшениці з ламким колосом та плівчастим зерном. Усі сучасні сорти пшениці виведені з урахуванням древньої спельти. Багато дієтологів дійшли висновку, що даремно колись люди відмовилися від вживання таких рослин як спельта. Адже вона, зберігшись до наших днів у первозданному вигляді, має багато корисних та лікувальних властивостей.
У полбі містяться вітаміни Е та РР, вітаміни групи В (В1, В2, В5, В6 та В9), багато мікро- та макроелементів: залізо, цинк, селен, мідь, марганець, магній, фосфор, калій, кальцій та натрій.
Кіноа
Кіноа, вона ж лобода, квіноа, рисова лобода або лобода була основним продуктом харчування для американських індіанців, які живуть у високогірних районах Анд. Кіноа отримала визнання завдяки своїм чудовим поживним якостям. Інки прозвали її “матір’ю всіх зерен”, вважали подарунком богів і поклонялися їй.
Кіноа – легка крупа з лікувальним складом та особливим смаком. Кіноа багата цінним легкозасвоюваним рослинним білком, який необхідний для підтримки енергії в організмі. У кіноа більше клітковини, комплексних вуглеводів, рибофлавіну, амінокислот та фолієвої кислоти, ніж в інших злаках. Вона багата мінералами та вітамінами групи В, вітамінами А, С, Е, залізом, фосфором, цинком та кальцієм.
Вчені називають квиноа «псевдозерним», насправді це насіння, що не містить глютену, яке в кулінарії застосовуються як крупу. Лебеда є хорошим джерелом цінних харчових волокон і прекрасним білковим доповненням до будь-якої дієти веганів, вегетаріанців, або тих, хто виключає з харчування продукти, що містять глютен.
Кукурудзяна крупа
Кукурудза – низькоалергенний продукт, містить близько 60% крохмалю, багато білка, клітковини, вітамінів групи В, вітамінів С, D, Е, К і провітамін А. Кукурудзяні зерна – це відмінне джерело мінералів, таких як залізо, цинк, йод, селен, марганець, калій та натрій.
Селен разом із вітаміном Е та бета-каротин захищає людський організм від вільних радикалів, збільшує опір організму різним захворюванням, продовжує молодість. Лютеїн і зеаксантин – дві найважливіші поживні речовини, які допомагають зберегти та покращити зір.
Булгур
Булгур отримують шляхом обробки гарячою парою пшеничних зерен, з наступним сушінням, чищенням та подрібненням. Від звичайної дробленої пшеничної крупи булгур відрізняє саме етап термічної обробки.
Містить вітаміни групи В, К, Е, бета-каротин та широкий спектр цінних мікроелементів (селен, цинк, фосфор, магній, мідь, кальцій, калій та натрій).
Булгур при варінні залишається розсипчастим, його використовують як додаток до страв з овочів, запіканок, салатів, супів, пловів та інших страв, замінюючи рис, перлову чи пшеничну купу.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.