Саме формулювання «йога для схуднення» можна розглядати як результат зростання популярності йоги та підвищення інтересу до її можливостей. На хвилі загальної ейфорії та зростання попиту саме на заняття йогою, спортивні центри та клуби у пошуках своєї окремої ніші пропонують практику асан як засіб для вирішення більш конкретних проблем, ніж досягнення комплексного здоров’я та гармонії у тілі.
Що вселяє людям віру в те, що вправи йоги для схуднення будуть ефективними, а сам процес розставання з набраними кілограмами не дуже болісним? Напевно, насамперед те, що найчастіше майстри йоги стрункі, підтягнуті, і при цьому не виглядають голодними та злими, а навіть щасливими.
Ми запитали відомого йога Юрія Сулика, який присвятив практиці своє життя: «Що ж може йога пообіцяти людям, які шукають порятунку від зайвих сантиметрів?», адже багатьом дуже цікаво, чи можна схуднути займаючись йогою, і за яких умов це можливо.
Який вид йоги найкорисніший для схуднення?
Напрямки йоги, які мають широкий адаптаційний інструментарій під конкретну людину, наприклад, адаптаційно-цілісна йога))) А якщо серйозно, зайва жирова маса – це показник надлишкової капхи, яку характеризують уповільнений обмін речовин, високий поріг збудження та що найважливіше – високий рівень інсуліну (Капха – це один із типів людей у йозі/аюрведі, у сучасній науці зветься ендоморф). Таким людям як нікому іншому підходить варіант цілісної йоги, тому їм потрібна динамічна практика, силова та розтяжки – це якщо «подивитися з далека», тому що крім того слід використовувати безліч допоміжних інструментів, наприклад, дихальні вправи. Відповідно, підходять ті напрямки, у яких достатньо динаміки, силових елементів та вправ на розтяжку, це дозволить зменшити концентрацію глюкози, розвинути м’язові групи, а розтяжки служитимуть стимулятором нервової системи, оскільки поріг збудження у капхи є високим.
Чи можна виділити «жироспалюючі» асани?
Я не став би розглядати окремі вправи йоги для схуднення відірвано від системи. Вона діє лише за умови продуманого та системного підходу. Асана – це як окрема літера, а нам потрібно з цих літер писати твір.
Скільки разів на тиждень рекомендуєте займатися і яка оптимальна тривалість занять?
Якщо є продумана система, то рекомендуються щоденні класи, щонайменше тричі на тиждень. Наприклад, у нас тривалість занять стандартна – 1час 15мин., із них приблизно 40 хв. займає основна частина. Такі часові рамки пов’язані з особливостями виділення анаболічних речовин, тому класи більше за цей проміжок часу є неефективними. А менше за часом… краще, ніж нічого, але на суттєві результати я не сподівався б, якщо приділяти менше години.
Як швидко можна чекати на результат?
Відчути зміни можна за місяць, явними вони стануть за 3 місяці. Але в йозі ці зміни зазвичай фундаментальні, людина реально змінюється всередині і після підтримання стабільної ваги вже не є проблемою.
Чи може йога допомогти скинути «вікові» кілограми?
Йога – надефективний засіб омолодження, або як мінімум, добре працює на уповільнення старіння організму. При заняттях виділяється речовина, що безпосередньо відповідає за молодість – фермент теломераза, який безпосередньо впливає на уповільнення або оновлення біологічного годинника людини – теломер. Крім того, є цілий арсенал технік на роботу із залозами внутрішньої секреції, що також дає змогу «затримати» молодість. І це повторюся, не імітація змін, а робота із причиною старіння.
Чи можна схуднути у певній зоні тіла?
Не думаю, що локальне спалювання жирів взагалі фізіологічно можливе. Я не думаю, що “йога для схуднення живота”, “йога для схуднення ніг і стегон” або інша подібна може виправдати очікування. Зменшення об’єму відбувається одночасно у всьому тілі. А ось підтягнути бажані м’язові групи, у деяких частинах – так.
Який зв’язок між стресом та набором ваги? Як працює йога у цьому напрямку?
Одна з основних причин переїдання – стрес. Існує навіть вираз «заїдати проблеми». Йога досить ґрунтовно дивиться на поняття стресу та його причину. Фактично вона надає методи зняти напругу значно дієвішими способами, ніж їжа. Крім того, людина отримує здатність по-іншому поглянути на себе та формує вольові навички.
Чи набирається вага знову під час перерви у заняттях?
Ті люди, які займалися йогою більш менш тривалий період часу, рідко перестають нею займатися. Це – приємне заняття, під час якого виробляються гормони щастя, подібно до чорного шоколаду)) А оскільки зміни від йоги ґрунтовні, вони залишаються з людиною надовго.
Чи може медитація зняти напад голоду?
Медитативні техніки насправді є тренуванням нашого мозку, і певні техніки візуалізації/навіювання дуже ефективно справляються з почуттям голоду, або, наприклад, життєвою невпевненістю.
Чи обов’язково поєднувати з процедурами, що очищають?
Не обов’язково, але чистий організм – це великий та жирний плюс у процесі схуднення. Тому йогічні техніки чищення, шаткарми можуть бути відмінним доповненням, а для певної категорії (якщо простежуються ознаки значної «забрудненості» організму) початком практики.
Яке харчування «правильне»? На що орієнтуватись у виборі продуктів/системи харчування?
Харчування підбирається щодо психотілесної конституції людини. Якщо надмірна жирова маса означає домінує капха. Для таких людей рекомендується значний вміст білкової їжі. Є такий параметр «специфічна динамічна дія їжі», який визначає, наскільки тип їжі прискорює обмінні процеси. Білкова їжа збільшує обмін речовин у середньому на 40-50%, тому так багато модних білкових дієт. Треба розуміти, що організм має бути здатний засвоювати важку білкову їжу, оскільки витрати енергії і того ж кисню на перетравлення білків значні, в цьому допомагає специфічна практика йоги. А якщо без неї їсти необдумано лише білки, можна безповоротно підірвати собі здоров’я. Типу капха також рекомендується обмежити жири/вуглеводи та збільшити кількість баластових речовин – клітковини.
Наскільки ефективними є заняття вдома?
Заняття вдома дуже дієві, але вони ніяк не можуть замінити ні групових, ні індивідуальних з тренером. Домашні заняття мають бути доповненням до основних, що проходять під керівництвом досвідченого фахівця.
Автор блога В моем активном ритме жизни, йога — способ найти баланс и внутреннюю гармонию, путь к тому, чтобы понять мир и свое место в нем. Мне нравится изучать йогу, делиться знаниями об этой древней практике, во всех ее проявлениях. Думаю, счастье должно идти от самого сердца, чтобы мы могли наполнять им мир вокруг.