fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Дієта йогів

18.07.2017

Те, чим ми харчуємося, впливає не лише на стан нашого здоров’я та самопочуття, а й безпосередньо на нашу поведінку. Від їжі, яку споживаємо, залежать наші думки, а в результаті – емоції та духовний стан. Ще з давніх-давен йоги володіли знаннями про здорове харчування, яке було описано в їх класичних текстах (Хатха йога прадіпіка). Проте правильне харчування є спірним питанням. Сучасна наука пропонує велику кількість різноманітних, суперечливих систем харчування.

Наведені нижче поради базуються на класичних текстах йоги.

На відміну від сучасних учених, йоги не оперують хімічними складовими (білки, вітаміни тощо) харчових продуктів.

Натомість продукти традиційно класифікуються відповідно до їх впливу на тіло і розум, за допомогою трьох гун: Саттва (енергія кохання, світла та життя), Раджас (енергія активності, змін) та Тамас (енергія інерції, невігластва):

Саттвічне харчування сприяє ясності та спокою розуму, воно необхідне для духовного зростання. Раціон включає фрукти, горіхи, овочі (особливо зелені листові), насіння, мед, зерно, воду і молоко (виключно домашнє). Тільки органічні продукти, які не були піддані хімічній обробці, вважаються саттвічними.

Раджасічна їжа живить тіло, сприяє активності, викликаючи занепокоєння розуму, порушуючи його рівновагу. Таке харчування не підходить для практикуючих йогу. Раціон складається з найбільш гострої їжі та різних стимуляторів, таких як кава, чай, яйця, часник, цибуля, м’ясо, риба та шоколад, а також більшість оброблених харчових продуктів. Раджасічної їжі слід уникати тим, хто націлений на спокій, але вона має місце у раціоні людей з активним способом життя.

Частина такого раціону має бути саттвічною, наприклад, гострі спеції, які допомагають травленню, отже забезпечують спокій.

Тамасичне харчування(слід уникати) викликає тяжкість у тілі та інертність розуму, і зрештою не приносить користі. Воно включає алкоголь і перезрілу їжу. Такий стиль харчування зазвичай характеризується переїданням, яке обтяжує травну систему.

Перераховані гуни можуть змінюватись з однієї на іншу, наприклад, якщо мед проходить термічну обробку, він із сатвичного перетворюється на тамасичний.

Не менш важливо як і коли вживати їжу. Всім відомо, що слід вечеряти за 3-4 години до сну. Їжа має бути свіжа, а споживання повільне, з повагою та вдячністю. Потрібно їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти. Не менш важливу роль відіграє смак приготовленої страви, ставлення людини до процесу приготування, адже настрій кухаря проникає у його витвір. Деякі йоги їдять лише те, що приготували самі і не харчуються в ресторанах.

Особливе місце у дієті йогів займає вегетаріанство, адже поїдання м’яса убитих тварин порушує перший принцип йогічної етики. Вони вважають, що страх смерті пронизує кожну клітину тіла тварини, тому їхня традиційна дієта молочно-рослинна, без вживання яєць, м’яса та риби. Сучасні дослідження довели, що м’ясоїди виглядають, як правило, гірше, ніж вегетаріанці. Білки, які можна отримати з горіхів, молочних продуктів та бобових культур вищої якості, ніж м’ясо. Для більшості йогів є неприйнятим вживання молока, але це стосується лише неорганічних молочних продуктів, через погану обробку вони містять лікарські речовини, які дають тваринам.

Іншим важливим аспектом є комплектація людини. Аюрведа (класична індійська система медицини) класифікує людей та продукти харчування на три категорії залежно від їх природи:Пітта (гаряча та жирна), Вата (суха та легка), Капха (холодна та волога).

Така типологія спрямована на утримання людини у формі залежно від її будови та ритму життя.

На завершення необхідно відзначити роль роздільного харчування в дієті йогів. Доведено, що поєднання найкорисніших продуктів із неправильними може спричинити проблеми при травленні. Наприклад, білки не можна поєднувати з вуглеводами, краще вживати їх разом із овочами, зеленню. Існує безліч спеціальних таблиць, які демонструють сумісні та несумісні продукти.

Вибираючи для себе певну дієту, слід пам’ятати, що потрібно приймати правильну, здорову їжу, у необхідній кількості, без переїдання і це справді справжнє мистецтво, якому можна навчитися шляхом експериментів і через усвідомлення того, що щоденний раціон впливає на наше здоров’я.

Онлайн лекція про гуни від Олексія Водоп’янова — Три гуни: Томас, Раджас, Саттва.