fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Йога та анатомія – тандем чи зайві знання?

08.02.2021

Анатомія та йога: за та проти

В останні роки у США та Європі поширюється значна критика, пов’язана із сертифікацією йога-викладачів. Навіть New York Times опублікував статтю “Як йога може зруйнувати ваше тіло”. Всі дослідження та обговорення сходяться до одного: часто помилки під час практики проводять до травм. Наприклад, з 2001 по 2014 рік під час практики травмувалося 30 тис. людей. Звичайно, жодне фізичне навантаження не обходиться без травм, але завжди можна звести їх до мінімуму та убезпечити себе.

Багато професійних йогів відзначають, що для безпечної практики важливо знати анатомію, особливо якщо ви інструктор.
Зустрічається аргумент, що йога – давня практика, яка з’явилася задовго до того, як люди поглибили знання з анатомії, також часто можна почути, що наука прибере духовність та тонкий зв’язок тіла та духу. З іншого боку, нагадайте собі, що раніше йогу починали практикувати в юному віці, маючи більш гнучке, податливе та міцне тіло. Не можна порівнювати середньостатистичного сучасного йога-початківця та тих, хто багато років тому займався практикою.

Щоб безпечно практикувати, не обов’язково глибоко занурюватися в тонкощі анатомії, але знати основи необхідно. Якщо ви інструктор, вашим обов’язком буде не просто показати асану, щоб учні повторили її, але допомогти адаптуватися, пояснити, як підготуватися до неї та безпечно вийти з пози.

Не варто забувати, що багато хто прийде в студію зі старими травмами, певними індивідуальними особливостями або проблемами зі здоров’ям. Вчитель повинен розуміти, які пози не зашкодять у такій ситуації, а які, навпаки, допоможуть зміцнити організм.

На заняттях ймовірно будуть і падіння, і м’язи, але якщо ви знаєте основи анатомії – зможете швидко оцінити проблему і вирішити її. Вчитель відповідає за безпеку кожного учня, повинен розуміти фізіологічну дію практики, вміти правильно модифікувати безліч технік і методик так, щоб учневі було комфортно і він отримав позитивний результат від занять. Мета йоги – зміцнити здоров’я, розвинути силу, гнучкість, і тільки правильно відбудована асана допоможе досягти найкращого результату. Правильне вирівнювання дозволить легко синхронізувати дихання та розум.

Але як без знань анатомії можна правильно відбудувати асани?

Чи не травмуватися? Чи не напружувати м’язи та суглоби, які були травмовані? Її знання – велика перевага, адже ця наука включає інформацію про основні структури тіла. Вона знадобиться не лише викладачам, а й тим, хто самостійно практикує та хоче робити це коректно та безпечно.

Знання кісткової системи допоможе зрозуміти механізми роботи тіла в асан, у яких кісток вищий ризик травмування і як цього уникнути.

Розуміючи будови та функції м’язів, їх розміщення та співвідношення з асанами, ви зможете визначити, які пози будуть корисними, і на які варто звернути більше уваги, або, навпаки – треба уникати. Знання м’язової системи допоможе у розробці терапевтичних програм для людей, які відвідують заняття за медичними показаннями. Наприклад, якщо у вас вивих плеча, ви повинні зосередитись на тих асанах, які зміцнять м’язи навколо плечового суглоба, адже він буде найуразливішим.

Суглоби і зв’язки найбільше схильні до ризику травм, важливо знати їх рухливість (насамперед кінцівок), щоб уберегти себе.

Розуміння дихальної системи людини дозволяє інструктору з йоги навчати модифікованим технікам дихання своїх учнів із астмою та іншими респіраторними захворюваннями.

Вивчення анатомії та фізіології також допоможе більше дізнатися про своє тіло, зрозуміти на які структури впливає шляхом виконання вправ, знайти напружені або слабкі місця, а також підібрати відповідну послідовність асан для вирішення цих проблем. Леслі Каміноф – співавтор книги «Анатомія йоги» зазначає, що асани не існують самі по собі, зрозуміти їх суть можна лише під час виконання, у процесі відбудови. Ніл Пірсон – доцент Університету Британської Колумбії пише: знання анатомії є запобіжним заходом для забезпечення безпеки учнів.

Довідники, з якими легко вивчити анатомію!

Якщо ви хочете зробити свою практику безпечною та отримати від неї максимальний ефект, намагайтеся уважно та сумлінно викладати йогу – пропонуємо вам добірку книг з анатомії йоги від лікаря Рея Лонга.

Рей Лонг – доктор медичних наук, сертифікований хірург-ортопед, засновник Бандха-йоги (особлива група технік хатха-йоги, яку використовують для покращення асан та пранаям, метод посилення безпеки практики). Закінчив медичну школу Мічиганського університету, післядипломну освіту здобув у Корнельському університеті та Ортопедичному інституті Флориди. Вивчав хатха-йогу понад 20 років, активно тренувався у Б. К. С. Айенгара та інших провідних йогів.

Його книги – дивовижне поєднання науки та йоги. Вони є одними з найпопулярніших посібників, які вибирають викладачі йоги. За допомогою кольорових тривимірних ілюстрацій автором показані всі м’язи, які задіяні при позах, зв’язках та сухожиллях, та відзначено інтенсивність навантаження на ті чи інші ділянки тіла.

Конкретні анатомічні описи наголошують, які м’язи потрібно активувати в кожній позі, виводячи асани на новий рівень сприйняття. Ви дізнаєтесь як підготуватися до асани, правильно відбудувати її, безпечно поглибити та вийти з пози.
Наприклад, згини та повороти розбиті на деталі, щоб зробити їх більш доступними, безпечними та приємними. Тільки правильно відбудувавши позу, зрозумівши, як вона працює, можна отримати максимальний результат від йоги.

Анатомія йоги

“Анатомія балансів на руках і перевернутих поз” Рей Лонг

Приємним бонусом є якість видання, детальні зображення з описами, роз’ясненнями та професійний підхід до поданої інформації.

Немає підстав сумніватися в користі та популярності книг Рея Лонга, рейтинг його робіт на Амазоні складає 4,7 із 5. Середня кількість позитивних відгуків — 1500.

Роль анатомії у йозі | Леонід Гарценштейн. Чи потрібні знання анатомії для здоров’я та занять йогою?