fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Орторексія – все добре в міру

04.07.2017

Розлади харчової поведінки

Коли люди чують термін “розлад харчової поведінки”, вони зазвичай асоціюють цю фразу з одним з найбільш відомих захворювань, таких як анорексія або нервова булімія. Проте менш відомим та зрозумілим, але все більш поширеним розладом харчової поведінки є орторексія.

Орторексія – що це?

Академією харчування та дієтології Америки Orthorexia визначено як нездорову концентрацію на вживанні тільки корисних чи «чистих» продуктів. Цьому розладу зазвичай властива крайня одержимість і прагнення уникнути раціоні продуктів, які вважаються корисними здоров’ю.

Вплив модних дієт

Різноманітні дієти та виборчі підходи до вживання їжі стають дедалі популярнішими, які пропагують ЗМІ – ніхто не застрахований від суперечливих неперевірених порад щодо побудови свого раціону. На тлі реального постійного погіршення якості харчування – це відмінне середовище поширення захворювання.

Так як стурбованість споживанням «здорових» продуктів може потенційно перерости в розлад харчової поведінки, цікаво, коли долається межа між розладом та нормальним прагненням добре харчуватися.

Орторексія демонструє одержимість «правильною» їжею настільки, що здоров’я може, навпаки, потрапити під загрозу. Людина, яка, можливо, страждає на орторексію, як правило, дуже стурбована їжею, розглядаючи її як предмет жорсткого контролю, щось, що має завжди залишатися в межах жорстких правил і рамок.

Часто люди з орторексією, поступово переходять на цей шлях, починаючи з простого наміру стати здоровішим. Розлад ставить під загрозу загальну якість життя хворого, безпосередньо та потенційно маючи вплив на відносини людини з іншими людьми, її соціальну активність, кар’єру та взагалі можливість виконувати звичні щоденні обов’язки.

Які ознаки розладу?

Варто замислитись, якщо в харчуванні близьких ви помічаєте:

– усунення цілих продуктових груп харчування в гонитві за «ідеальним» раціоном;

– серйозне занепокоєння тим, як готується їжа;

– уникнення соціальних подій, пов’язаних з їжею, через нездатність дотримуватися своєї дієти;

– критичне роздуми про тих, хто не дотримується обмежень;

– приділення великої кількості часу та грошей на планування харчування та підбір інгредієнтів;

– почуття провини або сорому, що відчуваються, коли немає можливості дотримуватися встановлених стандартів;

– почуття задоволення та радості від вживання «здорового», спарені зі згасанням інтересу до інших сфер життя.

Така поведінка – очевидний «перегин» у спробах жити здорово чи змінити спосіб життя, оскільки вона може негативно впливати на людину фізично, емоційно і розумово, призводячи до соціальної ізоляції та емоційної нестабільності.

Як і інші схожі захворювання, потребує консультації спеціаліста з харчових розладів.