fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Регулярна практика йоги уповільнює старіння: науково доведено

30.01.2017

Наукове дослідження лікаря Грейс Буллок: йога – старіння – мозок.

right_brain1Доведено, що регулярні заняття йогою можуть призвести до позитивних змін у структурі та функціонуванні нашого мозку. Вчені під керівництвом проф. Віллемюра вивчили дві групи людей за допомогою методу комп’ютерної томографії (МРТ): у першій були випробувані, які багато років регулярно практикують йогу, інша була контрольною. Результати МРТ: мозок любителів асан не показав вікового в’янення сірої речовини, тоді як у “контрольних” воно фіксувалося. Більше того, розмір мозку опинився у прямій залежності від кількості років, які людина присвятила заняттям (дільниці, що відповідають за виконавчу функцію, обробку емоцій та стресостійкість). Це дало змогу зробити висновок, що йога може покращити когнітивну функцію та здатність відновлюватися після психологічних травм, а також захистити від вікового в’янення.

Інший експеримент, в якому порівнювалися практикуючі асани та медитацію з відповідною контрольною групою, встановив: перші показали значно більшу залежність між хвостатим ядром (ділянка головного мозку, що відповідає головним чином за здатність до здійснення плавних рухів та навчання, зокрема, за вивчення мов) та дільницями кори головного мозку, що відповідають за ефективну когнітивну функцію. Цей результат дає можливість припустити, що люди, які регулярно віддають свій час йозі та медитації, мають краще психічне здоров’я та поведінкову гнучкість, а це ключові фактори стійкості до стресів.

Ще один аспект практичної йоги, який вчені лише починають вивчати – це усвідомлення власного тіла. Результати одного дослідження, проведеного європейськими вченими, показали, що любителі всіляких асан мають набагато більший рівень усвідомлення свого тіла: вони набагато більше покладалися на свої тілесні сигнали, ніж на зорові орієнтири порівняно з контрольною групою.

Звичайно, ще багато чого вимагає вивчення. Дослідження, присвячені впливу йоги на нейрофізіологічні та нейрокогнітивні механізми саморегуляції, психологічної повноцінності та стресостійкості, лише починаються. Важливо те, що регулярні заняття можуть значно зменшити темпи старіння та збільшити стійкість до життєвих випробувань та стрес-факторів.

Як би ви до цього не ставилися, факт очевидний: йога приносить користь не тільки вашому тілу і душевній рівновазі, а й вашій, вибачте, “черепушці”.

Джерела, використані автором під час створення статті:

Gard, T., Noggle, J., Park, C., Vago, D. & Wilson, A. (2014). Potential self-regulatory mechanisms of yoga for psychological health. Frontiers of Human Neuroscience.

Schmalzl, L., Powers, C. & Henje Blom, E. (2015). Neurophysiological and neurocognitive mechanisms underlying the effects of yoga-based practices: Towards a comprehensive theoretical framework. Frontiers of Human Neuroscience.

Villemure, C., Ceko, J., Cotton, V.A. & Bushnell, M.C. (2015). Neuroprotective effects of yoga practice: Age- experience-, and frequency-dependent plasticity. Frontiers in Human Neuroscience.

Gard, T., Taquet, M., Dixit, T. Hölzel, B.K., Bradford, C. et al. (2015). Greater widespread functional connectivity of the caudate in older adults who practice Kripalu yoga and Vipassana meditation than in controls. Frontiers in Human Neuroscience.

Fiori, F., David, N. & Aglioti, S.M. (2014). Processing of proprioceptive and vestibular body signals and self-transcendence in Ashtanga yoga practitioners. Frontiers in Human Neuroscience.

За матеріалами статті: https://yogainternational.com/article/view/scientific-research-yoga-aging-and-the-brain