fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Що ми знаємо про сон + 7 поз йоги, щоб спати як немовля

14.07.2017

Тривожність, занепокоєння, невміння відпускати думки, що засіли у голові – останнім часом ці симптоми характерні для кожного з нас. Стрес вже давно став невід’ємним супутником людини, але тепер продаж снодійних та заспокійливих препаратів просто зашкалює.

Ці ліки можуть викликати побічні ефекти, а також звикання, але ми готові закривати на це очі, тому що безсонна ніч залишає по собі ще більш відчутні наслідки з погляду зовнішнього вигляду та працездатності, ніж загальне погане самопочуття наступного дня.

Дефіцит повноцінного регулярного сну тісно пов’язаний із підвищенням кров’яного тиску, діабетом II типу, хворобами серця, депресіями, раком, ожирінням та іншими серйозними ризиками.

Можливо, вам знадобиться 2-3, а можливо і з десяток ночей без нормального відпочинку, щоб визнати, що подолати проблему перерахунком овечок чи силою волі не виходить.
Чим швидше ви наважитеся розглянути поблизу свого монстра безсоння, тим швидше зробите перші кроки до перемоги над ним.

Звертаючись до досліджень природи, історії сну, а також до технік релаксації, можна дізнатися багато цікавого.

Обійми сутінків

Перший урок про природу сну. Більшість західних людей схильні розглядати стани «сну» та «неспання» як полярні протилежності, вважаючи, що одне можливе лише за рахунок іншого. Свідоме та несвідоме. Можливо, це сприйняття пояснює, чому настільки багато хто з нас готовий вдаватися до снодійного. Ми вважаємо, що вночі повинні беззастережно спати.
Але насправді це є відносно нове бачення сну. До промислової революції нічні пробудження вважалися нормальними. Вивчаючи наукові роботи про сон, написані приблизно в період з 1500 до 1830 року, ви виявите, що люди часто прокидалися посеред ночі і не робили з цього трагедію, а використали цей час, щоб помолитися чи помедитувати, чи тихо поговорити, а потім вони знову продовжували спати. І навпаки, люди не докоряли себе за дрімоту в середині дня (як у символі інь-янь: трохи світла у темряві та темряви у світлі).

Що ж змінилося згодом? Промислова революція змінила все. Люди стали працювати по 12-14 годин на добу, а машини стали своєрідним зразком «як потрібно працювати» і, відповідно, ставлення до організму стало схожим на обслуговування машини. Тобто ми стали прагнути того, щоб навчитися себе «вмикати» і «вимикати» тоді, коли це зручно самій людині.

Додайте до цього пару сотень років, тотальну електрифікацію, штучне світло, появу техніки на кожному кроці нашого життя і ось чого ми досягли: надмірна стимуляція нервової системи, перевантаження роботою та хронічне недосипання.
Коли ви боретеся з безсонням, важливо зрозуміти, що духовні традиції навчають нас: неспання і сон є природними станами свідомості.

Освічений відпочинок

Насправді сон є станом свідомості, подібним до того, до якого йоги приходять через споглядальні практики: глибокий спокій, що існує при активності розуму. Навіть коли ви не можете спати, є глибша частина вас, яка знаходиться в спокої. Поняття «піти спати» насправді немає сенсу. Стан спокійного неспання завжди доступний нам.

Те, що тримає нас у перезбудженні та напрузі – его. Его – це та частина вас, яка вказуємо вам і засуджує вас за те, що не спить у той час, коли «маємо». Заснути знову стає легше, коли вас це перестає турбувати.
Коли послабити “хватку” его не виходить, може допомогти йога нідра. Йога нідра часто перекладається як «йога сну». Це практика поступового розслаблення, сканування процесів тіла, розуму, відчуттів та емоцій; розпізнавання та вивільнення почуттів одного за іншим та приведення їх у стан спокою.

Дзвінок для пробудження

Коли ви можете перейти від занепокоєння до спостереження, у вас з’являється вибір. Що ви робитимете з цим часом? У нашій культурі немає місця розслабленості, моменти спокою дуже рідкісні, і саме таких моментів часто не вистачає. Ви можете використати цей час як можливість подумати про те, чому ви не можете спати, адже якщо ваш сон переривається регулярно, можливо, організм намагається передати якесь повідомлення, подати сигнал.

Причому причина може бути як фізичного, і психологічного чи духовного характеру. Ваше тіло закликає звернути увагу, що Ви не врахували протягом дня.
Фізичні повідомлення, мабуть, найпростіші для інтерпретації. Якщо ваш сечовий міхур заповнений, ви можете встати та попісяти. Якщо болить спина, ви можете спробувати потягнутися, змінити положення і зробити в голові замітку завтра зробити комплекс вправ для спини.

Психологічні та духовні питання заплутаніші, особливо якщо Ви уникаєте визнавати свої проблеми протягом дня. В цьому випадку безсоння може бути сигналом, що Вам потрібно виділити час, щоб усвідомити природу та походження тих чи інших почуттів та переживань, адже насправді вони непокоять Вас набагато більше, ніж здається. Як тільки нам вдається розібратися з цим «вантажем», підсвідомість теж може розслабитися, і це сприятливо позначається на сні.

Все, що вимагає рішення, але на що ми не знаходимо часу, енергії чи просто бажання вдень, впливає на нас на всіх рівнях: фізичному, психічному, емоційному, психологічному та духовному. Зрештою, все це веде до втрат на енергетичному рівні, і саме тут асана може допомогти.

У йозі кожна поза покликана впливати на систему енергій організму, відомі як вайї, або життєві сили. Існує п’ять основних вай. Апана-вая силою, що рухається вниз, вона пов’язана з очищенням, виведенням зайвого. Самана-вайя рухається по колу в районі живота і, як вважається, регулює травлення та засвоювання (як фізичне, так і метафоричне). Прана-вайя зосереджена в області грудей та серця, пов’язана з диханням та життєвою силою. Удана-вайя рухається вгору з горла і відповідає за промову, експресію та духовне зростання. І В’яна-вайя циркулює по всьому тілу, поєднуючи окремі елементи в систему.
При роботі над безсонням у вас може виникнути спокуса відразу зосередитись на статичних позах «заземлення», які стимулюють апану, наприклад, утримування ніг перпендикулярно до тіла біля стіни.

Але краще було б зайнятися практикою поз, які стимулюють Саману. Плавні рухи, наприклад серія кішка-корова, у поєднанні з динамічними нахилами вперед допоможуть краще розслабитися. Ви повинні робити практики, які можуть допомогти Вам «перетравити» розумові та емоційні переживання.
Коли у вас дійсно не вдається подолати безсоння, чудово підійде цикл із семи поз, спрямований на енергії саману та апана. Можете робити цей комплекс, коли довго не можете заснути з вечора або надовго прокинулися посеред ночі.

Важливим є Ваш настрій: пам’ятайте, що у Вас завжди є вибір – піддатися неспокійним думкам або дозволити їм піти.

Йога практика: розслабитися та відпустити

Tadasana (поза гори)

Демиденко Оля, інструктор “Yoga If School”

Uttanasana (нахил до стоп)

Ardha Utkatasana (половинна поза енергії)

Adho Mukha Svanasana (поза собаки)

Оцабрик Анна

Marjariasana (поза кішки)

Balasana (поза дитини)

Бакай Олена

Sphinx Pose (поза сфінксу)

Paschimottanasana (нахил вперед до ніг сидячи)

Viparita Karani (поза зігнутої свічки)

Хіміч Андрій

Закінчити потрійним диханням (Dirga Pranayama): вдихніть спочатку животом, потім грудною клітиною, потім ключицями, далі зворотний видих (ключиці-грудна клітина-живот). Зробіть так 10-20 вдихів.