fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

«Сира» вода? Не дуже гарна ідея

15.01.2018

чиста вода – розкіш?

Вода – дуже важлива речовина для організму людини. Так як якість води стрімко погіршується у всьому світі, постійно з’являються нові системи очищення, покликані зробити воду якщо не корисною, то хоча б небезпечною.

Більшість із нас привчені кип’ятити воду перед вживанням. Заслужено вважається, що кип’ячена вода безпечніша, хоча для того, щоб знищити більшість бактерій в ній, кип’ятити її необхідно 10-15 хв.

Але останнім часом набирають популярності течії «за натуральність» у всьому, у тому числі, у харчовій воді. Як відомо, ідеальна за структурою для організму вода – це тала вода з льодовиків та джерельна. Ось лише доступ до такої води має вкрай невеликий відсоток населення.

Щоб зрозуміти, наскільки дивною є тенденція пити виключно «сиру» воду, подивіться на Ємен, де необроблена «сира» вода викликала один з найсильніших спалахів холери в історії, вбивши понад мільйон людей.

Необроблена вода має корисні мінерали, але також може нести багато шкідливих мікробів. Ось чому хвороби, що передаються через воду, як і раніше, є головною причиною смертності у світі. Навіть сьогодні захворювання, пов’язані з водою, несуть відповідальність за 2 мільйони смертей на рік.

Декілька ковтків на перший погляд чистої води можуть викликати зараження сальмонелою, кишковою паличкою, лямбліями та ін. недружньо налаштованими мікроорганізмами.

Не довіряючи офіційним звітам про якість водопровідної води, багато людей переходять на бутильовану. На жаль, тут також є ризики. Виробники не завжди піддаються строгому контролю та можуть гарантувати ідеальні результати під час перевірки, наприклад, на свинець. Плюс, якість тари часто також бажає кращого – потенційно шкідливі хімічні речовини з пластику можуть потрапляти згодом у вміст.

Отже, яке ж рішення у пошуку справді здорової води?

– Бажано купити якісний стаціонарний фільтр із максимальним захистом та вчасно змінювати фільтруючі елементи.

– Вранці та після тривалих перерв потрібно злити воду, що застоялася в трубах, перед тим, як набирати її для пиття.

– Під час приготування їжі використовуйте холодну воду. Найменш ймовірно, що в ній є домішки свинцю.