fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Важко прокидатися вранці? Зверніться до аюрведи!

06.11.2017

Якщо з дзвоном будильника у вас виникають асоціації з менш оптимістичними фразами, ніж прокинься і співай, можливо, вам зможе допомогти аюрведа. Особливо це актуально взимку, коли початок дня багатьом доводиться зустрічати ще у темряві.

Аюрведа пропагує щоденний бадьорий старт, зосереджуючи увагу на ранкових ритуалах, які мають вирівняти біоритми людини з ритмами природи, збалансувати доші, а також сприяють підвищенню самооцінки та вихованню самодисципліни.

Випереджайте сонце: вилазьте з ліжка принаймні за 20 хвилин до сходу сонця. У досвітній час переважає енергія Вати, яку характеризують рух і активність – це ідеальний час для пробудження. Схід означає, що настав час рухатися.

Активуйте внутрішні органи: аюрведична філософія вважає, що те, що ви вживаєте відразу після сну, створює настрій на частину дня, що залишилася. Тому корисно буде випити склянку теплої води, приправлену свіжою скибочкою лимона або лайма. Тепла вода служить для стимулювання шлунково-кишкового тракту та перистальтики, а лимон або лайм є чудовим джерелом мінералів та вітамінів, які допомагають послабити дію токсинів у травному тракті.

Освіжіть обличчя: сон залишає свій відбиток на обличчі. Умивання – це простий спосіб розігнати тепло чи залишки енергії Пітта, а також підготувати шкіру до випробувань нового дня. Рекомендується сім разів споліскувати обличчя прохолодною, переважно нехлорованою водою (7 – сприятливе число в Аюрведі, сім – чакри тіла, або енергетичні центри). За ніч зазвичай також пересихає слизова рота. Таким чином, крім вмивання корисно прополоснути рота прохолодною водою і виплюнути, коли вона нагріється. Повторіть двічі-тричі.

Тримайте рот у чистоті: хоча багато хто з нас розглядає ранковий наліт мовою як нешкідливий побічний продукт сну, Аюрведа інтерпретує це як ознаку неперетравлених відходів у травному тракті. Тому в аюрведичній практиці догляду за тілом вважається важливим щодня очищати мову за допомогою спеціального скребка. Вважається, що від 7 до 14 рухів скребком достатньо, щоб якісно очистити язик, а крім того, відкрити смакові рецептори, пробуджуючи «вогонь у шлунку» та апетит.

Для здорових ясен та емалі потрібно чистити зуби за допомогою м’якої зубної щітки з нейлоновою або натуральною щетиною. Аюрведичні зубні пасти містять трави, які допомагають стимулювати ясна та зберегти емаль. Після чищення прополощіть рот протягом двох-трьох хвилин ложкою теплої оливкової або кунжутної олії (після – сплюнути, не ковтаючи). Полоскання теплою олією зміцнює зуби та ясна, а також захищає голос.

Відчуйте дотик: масаж вуха є благом для тіла. Почніть з верхньої частини вуха і, використовуючи великий і вказівний палець, масажуйте вушну раковину, поступово рухаючись до мочки. Аюрведа вважає, що ніс – це шлях до мозку, і пропонує для очищення пазух та ясності розуму змащувати кунжутною олією ніздрі зсередини.

Подивіться свої очі: в Аюрведі очі розглядаються як «осередок вогнища», тобто вони за своєю природою накопичують енергію Пітти і схильні до перегріву. Ранкове промивання очей холодною водою допомагає збалансувати доші. Якщо ваші повіки опухають або очі роздратовані, Аюрведа пропонує покласти на них по скибочці огірка або по ватному диску, просоченому соком алое. Щоб зміцнити м’язи очей, далі рекомендується зробити легку гімнастику для очей. Достатньо виконати кілька підходів простих рухів очима, переводячи погляд вгору-вниз, з боку на бік і по діагоналі. Завершити круговими рухами за годинниковою стрілкою.

Пориньте: ванна зволожує шкіру і бореться зі втомою. Ванна показана всім трьом дощам, але температура води для кожної має бути різною. Пітті допоможе прокинутися прохолодна вода, тоді як трохи тепла вода ідеально підходить для Ватти, а гаряча ванна допоможе збалансувати холодність Капхи. Аюрведа стверджує, що все, що потрапляє на шкіру, зрештою засвоюється організмом, тому для миття потрібно уникати продуктів, які рясніють синтетичними хімічними речовинами.

Їжте обдумано: немає нічого хорошого, щоб пропустити сніданок. Але й переїдати вранці далеко не корисно. Відповідний час сніданку – від сходу сонця до 10 ранку.

Легка їжа не перевантажуватиме травний тракт, який починає працювати на повну потужність не раніше полудня. Почніть свій день із фруктів, овочевих соків, нежирного йогурту, або зернової їжі на кшталт каші чи мюслів.