fbpx
(073) 922 44 90
(050) 338 55 32
yogamarket2014@gmail.com
Працюємо: пн-пт 9:00-18:00
Вихідні: сб, нд
Корзина

Ваш тип реакцій на стрес згідно з вченням Аюрведи

29.08.2017

Зазвичай ми не замислюємося над тим, що на ті самі стресові ситуації кожен реагує по-різному, і слідуємо стандартним порадам по боротьбі з негативними емоціями: розслаблююча ванна, шопінг, прогулянки на природі або вечір з друзями.

Стародавня індійська система лікування Аюрведа вчить, шлях звільнення від стресу залежить від комплексних особливостей конкретної людини. Аюрведа пропонує підбирати спосіб життя, дієту, трави та вправи індивідуально, щоб ефективніше зняти напругу та створити основу для побудови гармонії душі та тіла.

Сестра йоги, наука Аюрведа, є цілющою системою, яка розглядає комплексно основи фізіології, емоційний настрій та духовний світогляд. Аюрведична теорія бере до уваги стрес як фактор, що впливає на наш фізичний і душевний добробут, який може спровокувати різні недуги.

Вона також проливає світло на спосіб мислення та фізичний стан, які роблять стрес або впливовим, або незначним у питанні нашого здоров’я – залежно від того, наскільки добре ми розуміємо себе.

Коли справа доходить до управління стресом, аюрведичні концепції можна звести до основної ідеї: з’ясувати причину стресу та знайти довгострокові способи змінити поведінкові та розумові шаблони, що викликають його.

Ми часто говоримо про стрес з погляду ситуацій, в яких ми опиняємося – автомобільні пробки, терміни, що спливають, неприємні новини. Але Аюрведа вважає, що стрес насправді відбувається в думці: стрес – це непорядок раджасу.

Раджас представляє пристрасть чи ненаправлену діяльність; це одна з трьох комплексних якостей, або гун (два інших це саттва, або чистота, і тамас, або інерція). Згідно з текстами Аюрведи, надлишок раджасу проявляється в тому, що свідомість ніби стає додатком, а не керівником потягу та бажання – за своєю природою ці імпульси не можуть бути задоволені, і тому створюють негативний психологічний настрій.

Хоча загальною рисою «нервових» людей є надлишок раджасу, те, як вони реагують на те, що відбувається в їхньому житті і навколо них, залежить від їхньої індивідуальної конституції тіла та свідомості. Ми належимо до аюрведичних типів або дош – Вата (повітря), Піта (вогонь) та Капха (земля). Зазвичай конкретна людина відповідає одному типу, але іноді дві, а більш рідкісних випадках, і всі три доші формують конституцію індивіда.

Для саморозуміння важливо визначити нашу вроджену конституцію та переважну дошу. Але для цілей боротьби зі стресом є більш показовою розбалансованість дош. Іншими словами, тут велику роль відіграє не те, яка доша найбільше формує нашу конституцію, а те, яка з них у несправному стані.

Стрес, який є результатом надлишку раджасу, проявляється в організмі як вата-, піта- або капха-дисбаланс, залежно від людини. Наприклад, людина може мати сильну капха-конституцію, будучи мудрою, ґрунтовною, стабільною та співчутливою особистістю. Але його темна сторона в умовах стресу може відображати класичний дисбаланс “піти”, виявляючи дратівливість, нетерпимість і запальний характер.

Отже, на які ознаки дисбалансу ми маємо звернути увагу? Дисбаланси дош мають деякі загальні ментальні та фізичні симптоми, які ми часто можемо визначити у себе. Нижче наводяться деякі стресові реакції та рішення для кожного виду дисбалансу.

Розглянемо їх як відправну точку для самодослідження.

Вата Дисбаланс

Позитивні риси: творчі кмітливі люди.

Наслідки дисбалансу: неможливість концентрації уваги, тривога, неспокій, втрата ваги, скрегіт зубами, безсоння, запори.

Рекомендації в харчуванні: показана їжа, що розігріває, така як рис, пшениця, горіхи і молочні продукти; уникати сирої їжі на кшталт салатів та сухих повітряних продуктів як попкорн.

Цілющі рослини та аромати: імбир, кориця, кардамон.

Рекомендації у йозі: повільні, медитативні практики, у тому числі:

Tadasana (Поза гори)

Tadasana

Наталія Салітра, інструктор “Yoga If School”

Vrkasana (Поза дерева)

Vrkasana

Balasana (Поза дитини)

Balasana

Paschimottanasana (сидячий вигин вперед)

Paschimottanasana

Halasana (Поза плуга)

Halasana

фокусуватися на диханні уджайї.

Інші поради: до звичайної практики медитації додати легку музику; наносити теплу олію на все тіло перед душем і на стопи та ноги перед сном.

Піта Дисбаланс

Позитивні якості: цілеспрямовані, зосереджені, розумні та наполегливі.

Наслідки дисбалансу: напади гніву, запальність, критика, мігрені, виразки, запальні процеси у шкірі та печіння в руках та ногах.

Рекомендації в харчуванні: переважають охолодні продукти (огірки, дині, фініки), постаратися виключити гостру і терпку їжу (наприклад, перець чилі, редис, помідори, журавлина, грейпфрути).

Цілющі рослини та аромати: жасмин, лаванда, троянда.

Рекомендації в йозі: помірна хатха, що включає скручування в сторони та нахили вперед, наприклад,

Baddha Konasana (Поза метелика)

Baddha-Konasana

Janu Sirsasana (Голова на коліні)

Janu-Sirsasana

Paschimottanasana (сидячий вигин вперед)

Paschimottanasana

уникати занять йогою в обідню пору влітку (час температурного піку).

Інші поради: для охолодження використовуйте спеціальну дихальну техніку – вдих через ліву ніздрю (асоціюється з охолоджувальною енергією тіла, енергією Місяця) при закритій правій і видих через праву (асоціюється з енергією тіла, що розігріває, енергією Сонця) при закритій лівій.

Капха Дисбаланс

Позитивні якості: віддані, серйозні та терплячі люди; властиве їм внутрішнє почуття стабільності та задоволеності проявляється у співчутті та душевності по відношенню до інших.

Наслідки дисбалансу: впертість, млявість, схильність до переїдання та депресій, негативне ставлення до будь-яких змін.

Корисна їжа, рекомендації: баклажани, броколі, черешня, журавлина, груші; уникати солодощів та горіхів; стежити за кількістю їжі, що поглинається.

Цілющі трави та запахи: розмарин та ладан.

Рекомендації в йозі: енергійна практика, що розігріває, з включенням Привітання Сонця, різних прогинів та інверсій; асани, спрямовані на розкриття грудної клітки, наприклад,

Dhanurasana (Поза лука)

Dhanurasana

Ustrasana (Поза верблюда)

Ustrasana

Matsyasana (Поза Риби)

Matsyasana

допоможуть протидіяти депресії.

Інші поради: можуть бути корисними техніки пранаями, наприклад, Kapalabhati.

Коригувальні методи, які працюють для однієї доші, можуть лише посилити дисбаланс іншої. Тому на Заході рекомендується звертатися за порадами до фахівців. Тому на Заході рекомендується Адже діагноз повинен ставити тільки лікар, це стосується і аюрведичних поглядів на дисбаланси в організмі.